top of page

ARTICLES

​WINTER / KIŞ, Finkenberg, Austria 1951

WINTER / KIŞ, Finkenberg, Austria 1951

Seniha Erman

Ayda Bir Mecmuası

1 Mart 1955

Diplomalı Fotoğrafçı

 

Duydunuz mu? Londra’da fotoğrafçılık tahsil etmiş bir Türk kızı bir stüdyo açıyor. Bu genç sanatkâr, İngilizce büyük bir lügatin müellifi olan Vahid Moran’ın kızıdır. Moda’da oturuyorlarmış, Ablasının bir çocuk yuvası var. Erkek kardeşi Cambridge’de doktora yapıyor. Canlı, hareketli, aydın bir ailenin kızı olduğu belli.

 

Maya galerisinin üstündeki stüdyosuna girince telaşlı bir çalışma ile karşılaştım. Konuşmaya başladık.

 

Yıldız Hanım, bu mesleği seçmek nereden aklınıza geldi?

 

Çocukluğumdan beri ressam olmak isterdim. Fakat kendimde kabiliyet göremeyerek üzülüyordum. Bir gün dayım, “Neye üzülüyorsun?.. Fotoğrafçılık tahsili yapsana” dedi. Bu fikir bana o kadar cazip geldi ki, kolejin son sınıfında okurken birden kalktım, Londra’ya gittim, Fotoğrafçılık Mektebi’ne girdim. Yarım kalan tahsilimi de orada tamamladım.

 

Londra’daki bu Fotoğrafçılık mektebi kaç senedir ve ne dersleri vardır?

 

Mektep üç senedir. Fizik, kimya, edebiyat, resim, heykel, kompozisyon ve fotoğrafçılığa ait dersler vardır. Tahsil sonunda bir sertifika alınır.

Fotografçılık Mektebini bitirdikten sonra, büyük, meşhur fotoğrafçıların yanında staj yaptım. Bunlardan biri de Olde Vie Tiyatrosu’nun ofissel fotoğrafçısı John Vickers’tir. Buraya bütün meşhur artistler gelirdi. Laurence Olivier, Vivien Leigh, Ralph Richardson, Claire Bloom, Diane Silento gibi...

 

Hiç sergi açtınız mı?

 

Evet, Londra’da beş defa. Bir de Cambridge, Trinity College’de açtım.

1950 senesinde Londra’ya giden Yıldız Moran, daha bu Temmuz’da vatanına dönmüş. Seyahat etmekten ve bol bol fotoğraf çekmekten pek hoşlanıyor. İskoçya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Monako, Fransa, İtalya, Avusturya ve Yunanistan’ı uzun uzun gezmiş ve enteresan fotoğraflar çekmiştir. Bunları yakında açacağı sergide göreceğiz.

 

Stüdyonuz hakkında biraz malumat verir misiniz?

 

Mümkün olduğu kadar en iyi malzeme kullanarak en iyi kalitede yapacağım. Tabii ki biraz pahalı olacaktır. Sonra değişiklik olarak müşterilerime müzik dinleteceğim... Fotoğraf makinem çok küçüktür, seri ve otuz altı poz çekmektedir,  tabii olmaktadır.

 

Yıldız Hanımın ihtisası portre üzerinde... Ama o peyzajdan daha çok hoşlandığını, portrede çocuk resimlerini tercih ettiğini söylüyor.

İlk mektepli fotoğrafçımız Bayan Yıldız, bakalım mesleğinin de yıldızı olacak mı?

Biz, fotoğrafın güzel sanatlar çerçevesine bir kadın eliyle girmesini dileriz.

 

Seniha Erman

1 Mart 1955

Seniha Erman  Ayda Bir Mecmuası  Ocak 1955
GZT-005.jpg
bottom of page